Strategia przetrwania

Uwarunkowania globalne  Od kilku lat jesteśmy świadkami bardzo głębokich, brzemiennych w skutki procesów ekonomicznych, którym towarzyszą nie mniej radykalne w swej treści przemiany polityczne. Europa staje się kontynentem na którym walka o dominację ekonomiczną i polityczną wkracza w decydującą fazę. W wymiarze ekonomicznym trzy wydarzenia wyznaczają kierunek zmian w Europie. Po pierwsze ogromny wzrost obciążenia…

Continue reading →

Współzależność bezpieczeństwa ekonomicznego Państwa i różnych form opodatkowania

Carl von Clausewitz, autor podręcznika „O wojnie” tak pisał o Polakach: „…ich nikczemne obyczaje państwowe i niezmierzona lekkomyślność szły ręka w rękę i w ten sposób pędzili w przepaść”, a Aleksander hrabia Fredro „…nie pomoże męstwo, gdzie przezorność mała, samobójcze skłonności Polska ma i miała”. Wniosek nasuwa się sam. Największym zagrożeniem dla własnego bezpieczeństwa jest…

Continue reading →

Klucz do zadanej wolności

PRZEDSTAWIENIE W SIEDMIU AKTACH W XXI wieku miarą wolności narodów i państw będzie własność. Tyle wolności, ile własności – oto credo epoki. Już nie tylko ziemia, przedmioty materialne, ale dzieła ludzkiego intelektu usiłuje się „sprywatyzować” na wiele dziesięcioleci. A ja pytam nas Polaków czy zwycięstwo w walce o wolność w 1989 roku okupimy całkowitą utratą…

Continue reading →

4 Podmioty Kluczowe

Cztery są moim zdaniem podmioty kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa ekonomicznego państwa: przedsiębiorstwo, rodzina, samorząd, państwo. Na system obciążeń podatkowych przedsiębiorców i obywateli składają się nie tylko podatki nazwane i ściągane z mocy prawa przez organy państwowe i samorządowe, ale także co trzeba z całą mocą podkreślić opłaty i narzuty, które muszą ponosić często nie…

Continue reading →